Vinç Nedir ?

            Vinçler Genel Olarak Paletli Vinçler, Paletli Teleskobik Vinçler, Mobil Vinçler, Mobil Kafes Bomlu Vinçler, Liman Vinçleri, Kule Vinçleri, Hi-up Vinçler olarak siniflandirilabilir. Agir cisimleri kaldirmakta kullanilan bir makine. Bu makinenin en önemli kismi elle, ya da vitesle verilen bir güçle hareket eden bir çark çemberidir. Bu çember dönerek üzerine sarili bir ipi ya da kabloyu harekete geçirir. Vinç, agir cisimleri sadece kaldirmakta degil, ayni zamanda bir yerden alip baska bir yere nakletmekte de kullanilir. Çark çemberine ilaveten vinçler çok zaman genel olarak sabittir. Bununla beraber, bir kulakli tekerlek de bulunur. Rihtim boylarinda raylar üzerinde hareket eden yari hareketli vinçler oldugu gibi, büyük kamyonlara monte edilmis seyyar vinçler de mevcuttur. Gemilerin güvertelerindeki vinçler ise ufak baharli makinelerle veya elektrikli motorlarla çalisir.

 Vincin genelde insaat malzemelerini yüksege kaldirmakta ve çesitli dogrultularda hareket ettirilerek insaat sahasinda istenilen yere götürmekte kullanilmaktadir. Genel olarak vinçler ya çikrik, palanga ve kaldiraçlarin uyumli bir sekilde bir araya getirilmesiyle yada kaldiraç ve hidrolik sistemlerinin bir araya getirilmesiyle yapilmislardir. 
Vincin baglanti noktalarinda sürtünmeyi azaltan rulmanlar kullanilir. Her iki yapida da sistemin hareketini saglayan bir motor vardir. Kullanilan bu motor mazotla veya elektrikle çalisan bir motordur. 
Vinçler yapilislarina bagli olarak elektrik enerjisini potansiyel enerjiye veya kimyasal enerjiyi önce elektrik enerjisine sonra potansiyel enerjiye dönüstürürler. Vinçler bir yükü yukari kaldirirlarken is yaparlar. Ama yükü saga sola tasirlarken yerçekimine karsi bir is yapmazlar.

Vinçin Sözlük Anlamlari

  1. Agir yük kaldirmaya ve bir yere tasimaya yarayan araç.
  2. Büyük islik alicilarinin her çesit devinimini kolaylikla yapmasini saglayan tekerlekli, özel yapida donatim.
  3. Crane, camera crane (boom), boom, (ABD) whirley